Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare-cumparare masina SH cu procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare-cumparare masina SH cu procura

Buna ziua,

As dori sa cumpar o masina sh inmatriculata in Romania. Pentru asta ar trebui sa fac contractul de vanzare-cumparare (fara de care nu se vanzatorul nu poate scoate fiscalul). Insa, eu as dori sa trec masina pe numele tatalui meu, fiindca pretul asigurarii este mai decent. El nu se afla momentan in tara.
Se poate face o procura prin care el sa ma imputerniceasca pe mine sa cumpar masina? Sau trebuie sa fie prezent la redactarea contractului?

Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, apreciez foarte mult.
Multumesc frumos!
Solicitati tatalui dv sa incheie procura notariala in favoarea dv in vederea desfasurarii formalitatilor pentru achizitie bun mobil