avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie. Dupa moartea tatalui, toti copiii ( 5 din casatoria anterioara si 2 din casatoria actuala), au renuntat la mostenirea lor in favoarea sotiei. Din cei 2 copii pe care ii avea cu sotia mostenitoare, unul a decedat inaintea mamei. Acesta, care a decedat, avea 2 copii. Dupa decesul mamei, cum se imparte mostenirea? Multumesc mult.
Mostenirea dupa mama se va imparti in doua parti egale, una pentru fiul in viata si una pentru copiii fiului decedat care culeg partea tatalui lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea nepotului de bunic, tatal fiind decedat andapaun72 andapaun72 am rugamintea sa ma ajutati sa aflu cum se imparte averea bunicului sotului meu in situatia in care bunicul a avut 6 copii, unul dintre ei fiind socrul meu, ... (vezi toată discuția)
Succesiune – vanzare apartament! mishumishu mishumishu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa “descalcesc” urmatoarea speta: Sotul – decedat Sotia supravietuitoare are 3 copii, unul dintre ei dintr-o ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune gigelas gigelas Buna seara, In urma decesului domnului X,au ramas mostenitori sotia si doi copii. Bunurile ce urmeaza a fi dezbatute la succesiune,sunt: -un apartament - ... (vezi toată discuția)