Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functie in CIM care nu exista in COR - "consilier"?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functie in CIM care nu exista in COR - "consilier"?!

Am mai postat pe aceasta problema, dar cu accent pe alte aspecte ale problemei.

Am in CIM trecuta la clauza E) Functia/meseria .......... conform Clasificarii Ocupatiilor din Romania de - "consilier" care nu exista in COR, care este luata din legea salarizarii bugetarilor.

Acest CIM este depus si la ITM si ma mir cum de este acceptat in aceasta forma.

Cum pot formula pe instanta actiunea de recunoastere a functiei COR daca angajatorul refuza (dupa depunerea unei cereri scrise prealabile) sa recunoasca retroactiv eroarea din CIM si/sau functia conform COR specifica activitatii mele?
Sau cum as putea proceda altfel si daca am sanse sa obtin aceasta recunoastere?

As putea face o actiune in rectificare (in cazul asta ma gandesc ca risc sa pierd daca nu angajatirul nu va recunoaste ca ar fi vorba despre o greseala materiala iar eu nu as putea dovedi)?

Sau as putea face o actiune in realizare cu obligarea in subsidiar a rectificarii prin incheierea unui act aditional?
In cazul asta interesul promovarii actiunii ar fi actual sau ar trebui sa astept aceasta recunostere retroactiva a faptului desfasurarii activitatii in functia reala detinuta tocmai la participarea unor concurs la care s-ar cere dovada vechimii dobandite in specialitatea functiei respective?

Va multumesc.
serviciuapasarichioi, utilizator
In opinia mea, daca angajatorul refuza, nu aveti decit sa va adresati instantei in conformitate cu art. 283 din Codul muncii pentru a vi se recunoaste drepturile in cauza
CIM este un contract standard si functia se asimileaza.
puteti vorbi cu angajatorul si indrepta eroarea daca va deranjeaza
carmenmur a scris:

CIM este un contract standard si functia se asimileaza.
puteti vorbi cu angajatorul si indrepta eroarea daca va deranjeaza

Si eu sunt de acord cu Carmen. Puteti discuta cu angajartorul si incheia un act aditional la CIM pentru rectificarea greselii.
In cazul in care angajatorul refuza atunci va puteti adresa instantei de judecata!
:)
~ Conținut șters la cerere ~
Cred ca discutia trebuie sa plece de la urmatoarea intrebare: este COR o lista completa, imuabila, a ocupatiilor [posibile in Romania ? Raspunsul imediat este: deloc. Cine citeste COR sa vada ce fel de ocupatii sunt cuprinse, poate sa vada ca exista ocupatii extrem de rare si ca lipsesc ocupatii din ce in ce mai raspandite ( ex cele legate de proiectarea software). Procedura curenta de actualizare a COR este atat de greoiae incat putini sunt angajatorii care isi asuma introducerea unei noi ocupatii, si prefera sa insrie in CIM ceva ce suna apropiat. Situatia este cunoscuta inclusiv la nivelul ITM, care ar trebui sa identifice ocupatii neinscrise in COR, utilizate de angajatori, si sa preia demersurile de introducere a lor in COR.