Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Distribuire dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Distribuire dividende

Am de distribuit suma de 50.000 lei unui asociat pentru dividende, dupa oprirea impozitului de 5% pentru toata suma, pot plati suma in mai multe transe. Mentionez ca nu am toata suma necesara.Va multumesc.
Da. Dati hotarare a adunarii generale de alocare a profitului ca dividende si faceti plata in mai multe etape. Si tot in functie de data platilor, pana pe 25 a lunii urmatoare declarati si faceti si plata pentru impozitul pe dividende.
multumesc mult, dar oare sunt considerate plati fractionate, cum pot plati prin casa cu numerar macar o parte, facand mai mute adunari aga.
Nu pentru ca le veti plati in functie de cum aveti lichiditati in firma.
multumesc mult.