avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1627 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Avans prima casa prin antecontract?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Avans prima casa prin antecontract?

Avansul pe care il da la antecontractul programului Prima casa, poate fi achitat si prin transfer bancar sau doar cash?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:28, 6 Martie 2016
In principiu prin transfer bancar.
Avansul poate fi platit atat prin transfer bancar cat si numerar.

Plata cash este plafonata la 50000 lei/tranzactie.

La platile prin transfer bancar acordati atentie la plata comisioanelor de depunere, transfer si retragere. La depunere majoritatea bancilor au comision zero, dar difera cele de transfer si retragere mai ales cand se face transfer intre banci diferite.

www.avocatnet.ro/content/art...

Daca pretul este convenit in euro luati in considerare si diferentele de curs valutar de la data incheierii promisiunii si data incheierii contractului de v/c.
Ultima modificare: Duminică, 6 Martie 2016
cyan, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)
Legea plati cash persoane fizice Adrian_Banica Adrian_Banica Buna ziua , suntem 2 proprietari , eu detin 37.5 cota parte , iar celalalt copropietar 62.5 cota parte dintr-o garsoniera. Am facut un precontract de vanzare ... (vezi toată discuția)
Recuperare avans dat agentiei imobiliare andreicristian1982 andreicristian1982 Buna ziua! Am incheiat un antecontract cu o agentie imobiliara pentru cumpararea unui aparatment. Astfel: \"x\" reprezentand 1% comisionul agentiei si 1000 ... (vezi toată discuția)