Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Avans prima casa prin antecontract?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Avans prima casa prin antecontract?

Avansul pe care il da la antecontractul programului Prima casa, poate fi achitat si prin transfer bancar sau doar cash?

Multumesc!
In principiu prin transfer bancar.
Avansul poate fi platit atat prin transfer bancar cat si numerar.

Plata cash este plafonata la 50000 lei/tranzactie.

La platile prin transfer bancar acordati atentie la plata comisioanelor de depunere, transfer si retragere. La depunere majoritatea bancilor au comision zero, dar difera cele de transfer si retragere mai ales cand se face transfer intre banci diferite.

www.avocatnet.ro/content/art...

Daca pretul este convenit in euro luati in considerare si diferentele de curs valutar de la data incheierii promisiunii si data incheierii contractului de v/c.
cyan, moderator