avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturi UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturi UE

Buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarile:
Un angajat este delegat sa se deplaseaza in Germania pentru a achizitiona un autoturism pentru firma.
cum inregistrez facturile din p.d.v. fiscal?
1.factura transport avion Wizz Air Hungary (inregistrat cu TVA, suma din factura fara tva mentionat pe fact:scutit tva in baza art.105 Legea ungara)
2.fact.inchiriere auto pe perioada cat a stat in Germania firma inregistrata cu TVA, suma facturata cu tva 19%
3.fact. cazare hotel, suma facturata cu tva 19%
4.fact achizitionat anvelope: inregistrat cu tva , facturat fara tva.
aceste facturi se trec in D.390 ?

Va multumesc

Alte discuții în legătură

Factura curs londra mutzunake mutzunake Buna ziua, Am un angajat pe care l-am trimis la un curs de pregatire profesionala in Londra . La intoarcere am primit factura de transport avion ( wizz air ... (vezi toată discuția)
Pfa, modificare declarații, 092, modificare declaratii din urmă Petrovic Petrovic Vreau să vă întreb ce declarații trebuie să depun în contextul de mai jos: În decembrie 2018 m-am înregistrat ca PFA, fără TVA, CAEN-uri de sistem ... (vezi toată discuția)
Tva factura wizz air mutzunake mutzunake Buna ziua, Am cumparat un bilet de avion pe firma de la WizzAir . Am primit factura de la Wizz Ungaria , factura este fara tva . Trebuie sa inregistrez ... (vezi toată discuția)