Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire domiciliu fortat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire domiciliu fortat

Buna Ziua! am un prieten care locuieste in zona Primaverii la un parter de vila veche de cca 60 de ani! El impreuna cu sotia lui au reusit sa o cumpere de la stat acum cca vreo 15 ani! Problema este ca sotia lui a adus sa locuiasca impreuna pe sora ei(a sotiei) impreuna cu sotul ei si copilul ..toate bune pana aici ..lucrurile au degenerat iar Sotul (adica cumnatul) l-a data afara pe proprietarul de drept invocand diverse motive medicale (care e drept le-a avut) .El a plecat din casa si nu mai poate sa intre pt. ca au schimbat incuietorile de la casa...! La sfatul meu el a chemat politia care nu a facut decat sa-i identifice pe cumnat care are doar viza de flotant avand un apartament in alta zona..si a zis ca daca revine in casa il omoara!(figurativ sau) ..intrebarea mea este : ce sanse are acest om sa revina sau sa ceara o interdictie sau sa ceara partaj prin un divort ? lui chiar ii este frica sa mai intre in casa Lui! chiar nu se poate asa ceva ..daca poate cineva sa il ajute!#-o
Cred ca ar trebui sa se ocupe un avocat de caz deoarece trebuie vazute actele si stabilita exact situatia juridica.
Are la indemana actiuni in justitie dar trebuie stiut exact ce drepturi are fiecare.

Pentru amenintarea ca il omoara daca se intoarce in casa are la indemana o plangere penala pentru infractiunea de amenintare.