Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cu cetatean strain
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cu cetatean strain

Buna seara a-si dori sa aflu si eu in urma casatorie cu un cetatean strain el poate obtine permis de sedere si automat sa calatoreasca in spatiul ue fara viza ca un cetatean roman?? Care sunt pasii pentru acel permis?? Va multumesc
In ce priveste circulatia in UE dupa casatorie: [ link extern ]
Poate obtine permis de sedere dar nu poate calatori in UE fara dvs.
Gasiti informatiile aici (cititi de la Reintregirea familiei pentru cetatenii romani)
[ link extern ]

Unde sunteti, in Romania? Daca da, intai trebuie sa ajunga aici pentru casatorie deci ii trebuie viza. Apoi trebuie sa plece inapoi in tara lui si, pe baza certificatului de casatorie romanesc, sa ceara viza pentru reintregirea familiei.
Dati mai multe detalii daca vreti raspunsuri complete.