Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit banca - persoana terta responsabila in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit banca - persoana terta responsabila in cazul neachitarii creditului.

Buna ziua,
Am o cunostiinta, fosta colega, care urmeaza sa plece prin programul Work & Travel in America, insa ca sa poate sa ii acorde creditul pentru acest lucru are nevoie de o persoana angata si fara credite la banci pentru a-i fii "siguranta" la banca in cazul neachitarii creditului.
Rudele, prietenii ori au credite la banci, ori nu sunt angajati, in cazul in care ii s-ar intampla ceva, maica-sa ar suporta restantele la banca (ea are deja credit, nu poate semna; iar promisiune nu este de ajuns cand este vorba de 12,000 de lei).
Intrebarea este daca as semna eu, as fii "siguranta" persoanei respective, as putea intocmii un document legal cu ajutorul careia sa transmit responsabilitatea de plata la mama persoanei respective?
Va stau la dispozitie pentru clarificari si va multumesc pentru raspunsuri.
"Siguranta" = girant. In cazul in care persoana imprumutata nu isi plateste creditul banca se indreapta impotriva dvs. pentru recuperarea banilor. Dvs. la randul vostru va puteti indrepta impotriva cunostintei pentru a va recupera banii (prin proces). Mama fetei nu are nicio treaba.