Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen recurs

Buna ziua!
am un proces de revendicare imobiliara deschis in 2008. S-au facut 3 expertize, s-a judecat ,s-a rejudecat .In fine .... poveste lunga . Problema e urmatoarea. Dupa judecare s-a eliberat hotararea si pe ea scrie cu drept de recurs in 30 zile. Am depus cererea de recurs in a 25 zi si am pierdut. Motivul : tardivitate s-a precizat ca termenul legal e de 15 zile. Ce pot face eu acum, pe hotararea mea scrie negru pe alb cu drept de recurs in 30 zile. ce e de facut

După părerea mea conform legii și a jurisprudenței nu mai aveți ce sa faceți.

Trebuia sa depuneți calea de atac cat mai repede și în termenul legal prevazut de lege.

Puteți încerca la CEDO dar nu cred ca veți reuși ceva.
Aveți însă dreptul sa încercați.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

din pacate greseala judecatorului v-a costat, insa jurisprudenta este unitara in a admite ca si in situatia in care pe hotararea care se ataca este mentionat in mod gresit termenul caii de atac, acest fapt nu poate exonera partea de promovarea caii de atac in termenul legal.

In situatia dvs., dosarul fiind inceput in anul 2008, calea de atac trebuia promovata in termenul de 15 zile de la comunicarea hotararii, deci in mod logic daca ati depus recursul peste cele 15 zile prevazute de lege, recursul a fost respins ca tardiv.