Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Luare de mita
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Luare de mita

Va retin atentia cu o intrebare al carei raspuns nu reusesc sa il deduc din practica judiciara !
Poate fi o persoana condamnata pentru luare de mita doar in baza unor inregistrari audio telefonice / ambientale ?
mentionez ca in cauza nu s-au formulat denunturi si nici nu s-a organizat vreun flagrant pentru ca faptuitorul sa fie prins cu obiectul mitei asupra sa !
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Inregistrarile respective, probabil se coroboreaza si cu alte mijloace de proba.
Va multumesc pentru atentie dle. Patrascu
puteti sa imi exemplificati ce alte "mijloace de proba" pot folosi ?
in conditiile descrise mai sus !
- nu exista martor denuntator
- nu exista flagrant
Nu inteleg exact situatia de fapt, poate incercati sa detaliati
Mijloacele de proba pot fi multe.

În baza unei înregistrări și cu denunț se ajunge foarte probabil la condamnare.

Și fără denunț se pot face audieri dacă exista interceptări.

E foarte mult de discutat.