avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Luare de mita
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Luare de mita

Va retin atentia cu o intrebare al carei raspuns nu reusesc sa il deduc din practica judiciara !
Poate fi o persoana condamnata pentru luare de mita doar in baza unor inregistrari audio telefonice / ambientale ?
mentionez ca in cauza nu s-au formulat denunturi si nici nu s-a organizat vreun flagrant pentru ca faptuitorul sa fie prins cu obiectul mitei asupra sa !
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:44, 9 Martie 2016
Inregistrarile respective, probabil se coroboreaza si cu alte mijloace de proba.
Va multumesc pentru atentie dle. Patrascu
puteti sa imi exemplificati ce alte "mijloace de proba" pot folosi ?
in conditiile descrise mai sus !
- nu exista martor denuntator
- nu exista flagrant
Nu inteleg exact situatia de fapt, poate incercati sa detaliati
Mijloacele de proba pot fi multe.

În baza unei înregistrări și cu denunț se ajunge foarte probabil la condamnare.

Și fără denunț se pot face audieri dacă exista interceptări.

E foarte mult de discutat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autodenunțul dintr-o mărturie - consecințe în altă sferă decât cea penală? Radu9 Radu9 Declarația făcută de un martor, cu scopul de a scăpa de cercetarea penală, împotriva unei persoane învinuite de săvârșirea unei fapte penale poate ... (vezi toată discuția)
Luare de mita ancuta-asoltanei ancuta-asoltanei Sa zicem ca X da mita unui prieten din copilarie,ajuns functionar public,pentru a-i urgenta eliberarea unui certificat de urbanism!Se organizeaza un ... (vezi toată discuția)
Luare de mita, clasare Callliope Callliope Am fost martor denuntator intr-un dosar de luare de mita, si am primit ca se claseaza: Avand in vedere ca martorii ..... au denuntat faptele de dare de mita ... (vezi toată discuția)