Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca si pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca si pensia de invaliditate

sant pensionar invaliditate gr 2 de 8 ani,am muncit in grupa a-2-a de munca aproape 15 ani. Cand am iesit la pensie nu se lua in calcul grupa dar am inteles ca s-au facut schimbari in legislatie si acum este luata in calcul.Daca e adevarat cum ar trebui procedat? se scoate adeverinta cu anii de grupa de unde am lucrat si o prezint la casa de pensii sau alta procedura?
Eu cred ca ati beneficiat de cele doua majorari de punctaj.
Prima incepand cu luna octombrie 2009 in urma aplicarii O.U.G.100/2008
A doua incepand cu luna ianuarie 2011 in urma aplicarii art.169 din legea 263/2010