avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca si pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca si pensia de invaliditate

sant pensionar invaliditate gr 2 de 8 ani,am muncit in grupa a-2-a de munca aproape 15 ani. Cand am iesit la pensie nu se lua in calcul grupa dar am inteles ca s-au facut schimbari in legislatie si acum este luata in calcul.Daca e adevarat cum ar trebui procedat? se scoate adeverinta cu anii de grupa de unde am lucrat si o prezint la casa de pensii sau alta procedura?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:53, 8 Martie 2016
Eu cred ca ati beneficiat de cele doua majorari de punctaj.
Prima incepand cu luna octombrie 2009 in urma aplicarii O.U.G.100/2008
A doua incepand cu luna ianuarie 2011 in urma aplicarii art.169 din legea 263/2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei ioanlada ioanlada Buna ziua, sunt pensionar de la 01-01-1999 si am 27 ani lucrati in gr.1 si 5 ani in gr.2 de munca pentru gr.1 mi sa marit punctajul la pensie dupa anul 2008 as ... (vezi toată discuția)
Pensie gr1 sebesului sebesului buna seara, sunt nascuta in anul 1955 , am iesit la pensie in 2005 si am 19,5 ani in gr 1 , beneficiez de majorarea punctului de pensie? multumesc! (vezi toată discuția)
Sporuri permanente neluate in considerare la pensie salinam salinam Buna ziua, Va sciu in numele tatalui meu care in urma cu 11 ani a iesit la pensie dupa 30de ani vechime din care 28 au fost in gr.1.Total stagiu de cotizare au ... (vezi toată discuția)