Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... inregistrare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

inregistrare copil

buna ziua, am si eu o intrebare. Sunt insarcinata dar nu sunt casatorita cu tatal copilului,si suntem despartiti, eu as dori ca acest copil sa fie inregistrat pe numele meu, se poate trece si numele tatalui in certificat cu acordul lui bineinteles, dar copilul sa poarte numele meu?mentionez ca tatl este de acord ca bebe sa fie trecut pe numele meu, insa va putea fi trecut si el in act?eu as vrea sa nu depind de tata atunci cind vreau sa plec din tara cu copilul, avem unele probleme si nu prea ne intelegem , si as vrea sa fac asta pt siguranta mea ca tatal copilului nu imi va creea probleme pe viitor, sau daca obtin custodia totala pot sta linistita? orice sfat mi-ar fi de mare ajutor, multumesc
Indiferent de numele care il poarta copilul parintii au drepturi egale, asta daca este si tata trecut in certificatul de nastere. Pentru a avea dreptul de a decide unilateral in ceea ce priveste copilul, dupa nasterea acestuia, va trebui sa faceti un proces de incredintare, in cazul in care tatal a recunoscut copilul. Avand hotararea de incredintare definitiva nu mai aveti nevoie de acordul tatalui pentru a iesi din tara, printre altele. Desi daca veti dori sa calatoriti in Canada cu copilul, de exemplu, veti avea nevoie de acordul lui, conform ambasadei canadiene.
multumesc mult pt. raspunsuri.
dureaza mult un proces de obtinere a custodiei total , avand in vedere ca tatal este de acord ?mai bn zis , cit ar dura totul, si cu stabilirea pensiei de intretinere, drept de vizita , ?