Forum Discuţii juridice Executare silită GIRANT IMPRUMUT FIRMA
Discuție deschisă în Executare silită

GIRANT IMPRUMUT FIRMA

In anul 2013 am girat cu apartamentul proprietete personala un imprumut luat de o firma la care sunt asociati fiul meu mai mare si fostul sot(sa ii zicem sot desi nu am fost cununati dar am stat impreuna aproape 9 ani si avem impreuna trei copii).Anul trecut prin ianuarie am primit o scrisoare de la banca cu imprumutul cum ca datoreaza firma o anumita suma ,in luna februarie s-a achitat in mare parte iar de la sfarsitul banca a inchis imprumutul si a trimis dosarul la executor.(specific ca nu are vorba de sume imense).firma nu a mai achitat nimic pana in iunie cand am facut tot posibilul si am mers la banca cu o anumita suma iar ,dar executorul a continuat cu demersurile lui iar in septembrie am facut rost de inca o alta suma de bani si am depuso in banca (mentionez ca bani i-am depus eu ca persoana fizica nu firma deoarece banca m-a executat pe mine nu firma)si pentru restul sumei am cerut sa mi se accepte un amgajament urmand sa platesc eu ca proprietar al garantiei in limita posibilitatilor fixandumise niste rate lunare .In prima faza mi s-a acceptat un angajament ,dar dupa aproximativ doua saptamani am fost sunata de la bucuresti ca o anumita persoana din biroul de executari nu este de acord cu acest angajament(luan legatura cu domnul mi-a spus ca banca nu poate astepta dupa mine alti doi ani(dupa firma normal mai avea de asteptat pana se achita imprumutul inca aproximativ cinci ani)si ca pe el nu il intereseaza ca eu am trei copii si ca nu vreau sa imi pierd casa iar intr-un final fetele de la banca la indicatiile bucurestiului m-au pus sa scriu un alt angajament prin care plateam rate trimestriale ceva de genul(rata1.-3000 lei ;rata a 2-6000 lei;rata 3-7000lei.;rat 4-10000 lei si rata 5-13000 lei).De frica sa un imi scoata iar casa la licitatie(pe trei septembrie 2015 a avut loc prima licitatie a)am scris si semnat acest angajament cu speranta ca in cele din urma sa se redreseze si firma sau macar sa fiu ajutata de tatal copiilor(el fiind patronul firmei)dar desi mia promis ca ma va ajuta acum la sfarsitul lunii februarie cand a trebuit sa depun 6000lei acesta mia adus doar 1100 lei iar eu am strans cu chiu cu vai alte 3000 lei ,deci nu am depus suma specificata si ceruta de banca ,fapt pentru care va rog sa ma ajutati macar cu un sfat .Ce pot face pentru a inpiadica banca sa imi scoata iar casa la licitatie tinand cont de faptul ca sunt de buna credinta si vreau sa achit ce a mai ramas de plata.Daca am semnat acel angajament pot s amai fac ceva care sa imi permita sa imi salvez casa.?Va multumesc anticipat
Doar dacă banca a acceptat angajamentul dvs de plată puteți considera că executarea silităeste suspendată, deoarece creanța nu mai este exigibilă și aveți beneficiul termenului, conform angajamentului de plată și câtă vreme îl veți respecta întocmai.
Altfel, nu puteți obține suspendarea decât printr-o cerere la Instanța de executare.
Singura solutie este sa respectati intocmai angajamentul de plata, in momentul in care nu veti mai respecta angajamentul de plata banca va declara creditul scadent si va trece la executarea silta.Daca banca a semnat acel angajament de plata in calitate de creditor, executarea silita este suspendata pe durata platilor conform angajamentului.