Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte Identitate expirata
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte Identitate expirata

Buna.

Cineva care este intr-o tara membra UE are buletinul expirat. Poate cineva din Romania sa-l schimbe cu imputernicire sau ceva acte trimise din tara straina fara ca persoana fara buletin sa vina in tara?

Multumesc anticipat.
Da. Persoana cu actele expirate se prezinta la ambasada/consulatul Romaniei din tara straina in care se afla, unde pe baza titlului de calatorie imputerniceste o persoana din Romania care sa se prezinte la ghiseul serv. de evidenta pentru a depune cererea si a primi actul de identitate. Dupa care trimite persoanei imputernicite toate documentele:cartea expirata, procura, pozele, certif de nastere, dupa caz casatorie/deces sot, nastere copii, acte de proprietate, 12 lei taxe.
Multumesc pentru raspuns!