avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere ordonanta presedintiala

Buna seara. As avea si eu o rugaminte la dumneavoastra daca ma puteti ajuta cu un model de cerere ordonanta presedintiala suplinire consimtanantul tatalui pentru iesirea din tara a doua minore. Va multumesc frumos . O seara frumoasa
Nu. Tatal nu este de acord. Vreau sa ii deschid proces pentru suplinirea consimtamantului tatalui.I.am facut si invitatie la notar la care el nu s-a prezentat. Este vorba de vacanta de pasti de a putea pleca cu minorele intr-o vacanta. si nu stiu exact cum trebuie formulata cererea de chemare in judecata
Nu vă poate garanta nimeni că judecătorul o sa va acorde suplinirea.
Va fi ascultat și tatăl în instanță și în funcție de contradictorialitatea dintre dumneavoastră și tata fetelor instanța va pronunța o hotărâre.
Deci trebuie să știți că nu este o simplă formalitate cererea de chemare în judecată.
După caz, instanța vă poate aproba, sau vă poate respinge cererea.
Nu am spus ca trebuie sa imi garanteze cineva ca imi va aproba sau nu instanta suplinirea....vroiam doar un model de cerere ...cam,cum ar trebui formulata astfel de cerere
Merită să încercați. Dacă dovediți că i-ați solicitat tatălui acordul și acesta a refuzat în mod repetat atunci aveți șanse, cu condiția ca efectuarea excursiei să fie în interesul copilului.
refuzul lui este cam de 3 ani...mai rau...mi-a cerut suma de 1000 de euro pentru acordul lui...Minorele isi doresc aceasta mini vacanta de pasti

Alte discuții în legătură

Poate fi modificata o cerere de drept comun in ordonanta presedintiala? kik101 kik101 Am introdus o actiune pe fond in vederea suplinirii consimtamantului paratului pentru a calatori cu minorul in strainatate in luna septembrie. Avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Am nevoie, urgent, de suplinirea acordului pentru a duce copilul la psiholog. cum trebuie să procedez pentru a obține ordonanță președințială? cipita cipita Buna , Am nevoie de suplinirea acordului parental , pentru psiholog urgent. se face actiune de fond si apoi pentru ordonanta sau se poate depune doar ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala Vasi00 Vasi00 Buna.as dori sa intreb cum as putea sa obtin o hotarare prezidentiala pentru un minor ?as dori sa-l iau in vacanta dar nu pot ca imi trebuie procura si nu pot ... (vezi toată discuția)