Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... NELAMURIRE
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

NELAMURIRE

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati o solutie la problema cu care ma confrunt. Sunt licentiat in Stiinte administrative,al Facultatii de stiinte juridice si administrative. Am fost acceptata in Colegiul Consilierilor Juridici, fiind consilier juridic stagiar. De curand, s-a sesizat ca nu corespund statutului de consilier juridic, nefiind licentiat in drept,desi eu am intrebat daca pot fi consilier juridic, cu studiile dobandite si am fost acceptata initial. Ulterior se va emite o decizie, in care se precizeaza eroarea comisa si asumata de catre Colegiu. Intrebarea mea este,, De ce nu pot fi consilieri juridici, cei licentiati in studii administrative, daca obiectele de studiu sunt tot de drept repectiv, penal,civil,administrativ,familial, etc. ?.....de ce nu pot face reprezentare civila in instanta, cu statut de consilier juridic ?.... Multumesc !
Cei de la colegiu au greşit că un v-au cerut CIM.
Dacă nu sunt prea indiscret unde aţi făcut Facultatea de spuneţi că este aceaş treabă intre Drept şi Adm. Publică?
Şi cel mai important lucru ce scrie pe diploma dvs.?