Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit apartament. Persoana cu certificat ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit apartament. Persoana cu certificat handicap.

Buna seara,

Imi puteti spune, va rog, care sunt actele necesare scutirii impozitului apartamentului pe care bunica mea il detine (1) ? Ea are certificat de handicap, grad grav, permanent. Ma voi duce eu la institutia abilitata, la Direcţia Generală de Evidenţa a Persoanelor, sector 1(in piata Amzei, nu ?) intrucat bunica nu se poate deplasa (2). Mi-ar trebui inca vreun document in plus (3) ?
Din cate am vazut, a primit deja acel document in care scrie cat are de plata, va trebui sa il iau si pe acela cu mine (4) ?

Multumesc !
Pentru scutirea de impozit trebuie sa mergeti la finantele locale din subordinea Primariei cu certificatul de handicap (original si copie).
Pentru ca o persoana detinatoare de deizie/certificat de incadrare in grad accentuat sau grav de handicap sa poata beneficia de facilitatea scutirii de la plata impozit casa/teren este necesar sa depuna la autoritatea fiscala teritoriala copie dupa documentul medical
Doar cu acela ? Fara copia actului casei, fara certificatul de deces al bunicului meu ?
Pentru raspuns la obiect este necesar ca initiatorul topicului sa prezinte de la bun inceput date relevante
Initial ati solicitat strict precizari referitor la procedura,actele necesare beneficierii de facilitatea scutirii de la plata impozit casa/teren fara alte precizari
Fata de ultimile dv precizari este necesar ca solicitantul sa prezinte documentul legal care atesta calitatea acestuia de proprietar asupra bunului pentru care intelege sa achite impozitul
Atat copia actului casei, cat si certificatul de deces al bunicului dv nu sunt documente care sa ateste calitatea bunicii dv de proprietar asupra bunului imobil
Este necesar initial sa fie dezbatuta succesiunea si numai in baza certificatului de mostenitor si cel de incadrare in grad de handicap,autoritatea fiscala teritoriala urmeaza sa dispuna aplicarea scutirii impozit aferent casa/teren
Casa a fost a bunicii mele si a bunicului meu. Ambii sunt proprietari in acte, succesiunea s-a facut in urma cu 13 ani. In momentul de fata, bunica mea este proprietara.