Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie act administrativ fiscal
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie act administrativ fiscal

Pe scurt urmatoarea situatie: in aprilie 2011 am castigat la o licitatie o cladire care a fost bineinteles intabulata si apoi depuse toate documentele pentru schimbarea de proprietar la serviciul de taxe si impozite locale, care mi-a facut declaratia de impunere si impozitare la vechea valoare, care a fost inainte de licitatie;la sfarsitul anului 2014 am facut evaluarea de trei ani, care bineinteles a fost mult mai mare si functionarii serviciului au descoperit atunci ca au gresit la schimbarea de proprietar cu impozitarea si au recalculat un debit restant de 3 ani cu penalitati de 96.000 lei.Am incercat prin tot feluri de adrese sa explic ca nu este vina mea si nu trebuie sa platesc asemenea suma, dar mi s-a spus ca au voie sa recalculeze din urma, chiar daca s-a gresit.Este legal?Pot sa ma indrept impotriva lor in instanta?
mainneba, utilizator
Ordinul nr. 2906/2014 a introdus o nouă procedură privind contestarea actelor administrativ-fiscale şi a detaliat punctual modul de aplicare a prevederilor de la art. 205-208 din Codul de procedură fiscală, temei normativ în baza căruia se poate contesta un act administrativ-fiscal.
[ link extern ] /

sau

www.avocatnet.ro/content/art...
Cred ca nu am fost inteles, acest act administrativ fiscal a fost al Directiei de Taxe si Impozite locale, care tine de Primaria orasului, fiind vorba de un imobil castigat la o licitatie pe persoana juridica.multumesc
Da, au posibilitatea de a reface calculul impozitului , chiar daca au gresit acei functionari.

Dvs puteti sa va indreptati impotriva U.A.T. si sa solicitati chemarea in garantie a functionarilor care au gresit acel calcul.
Multumesc dar daca se poate sa-mi dezvoltati, ce inseamna ...chemarea in garantie a functionarilor care au gresit...