Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Detalii cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Detalii cazier judiciar

La eliberarea unui cazier judiciar apare inscrierea daca a fost inceputa urmarirea penala unei persoane fizice, fara a fi trimisa in judecata sau incadrata la un articol penal?
mainneba, utilizator
Nu apare in certificatul de cazier judiciar eliberat solicitantului ,dar sunteti inscris provizoriu in evidenta operativa a sistemului(alin.2 art.11 legea 290/2004) si pe cale de consecinta veti primi cetificatul in maxim 3 zile de la solicitare,datorita art.11 alin.1 din Legea 290/2004

"(1) În evidenţa cazierului judiciar organizată la unităţile de poliţie prevăzute la art. 6 şi 7 se notează în mod provizoriu, până la soluţionarea definitivă a cauzei, când se şterg din evidenţă, date privind persoanele fizice sau juridice faţă de care s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale sau faţă de care a fost luată una dintre măsurile preventive prevăzute de Codul de procedură penală.
(2) Datele prevăzute la alin. (1) nu se înscriu în certificatul de cazier judiciar eliberat persoanei
fizice sau, după caz, persoanei juridice."
multumesc frumos
Acest lucru nu va aparea in cazierul solicitat. in schimb daca veti primi o condamnare, la ramanerea definitiva, va aparea in cazier.
Acest lucru il stiam, va multumesc oricum.