Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cazierul...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cazierul...

Buna ziua!In cazul in care o pers are un doasar penal sau e in judecata si nu s a dat inca sentinta,iar daca persoana respectiva isi scoate un cazier.ii apare dosarul in cazier?Ce ar trebui sa apara mai exact intr un cazier?
În evidenţa cazierului judiciar se notează în mod provizoriu, până la soluţionarea definitivă a cauzei, când se şterg din evidenţă, date privind persoanele fizice sau juridice faţă de care s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale sau faţă de care a fost luată una dintre măsurile preventive prevăzute de Codul de procedură penală.
Ca regulă, aceste date nu se înscriu în certificatul de cazier judiciar eliberat persoanei fizice sau, după caz, persoanei juridice, potrivit dispozitiilor Legii nr. 290/2004, republicată.