Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoanele care lucreaza legal in strainatate si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoanele care lucreaza legal in strainatate si contributia la asigurarea de sanatate si sociale

Buna ziua,

O ruda lucreaza legal la o firma in Germania dar este cetatean roman. Plateste asigurarea medicala acolo la o firma de asigurari.

Ce datorii are de platit in romania catre Anaf si Casa de asigurari de sanatate ?
Ma refer la asigurarea de sanatate in Romania care am auzit ca este obligatorie pentru toti.

Ce documente trebuie sa aduca si unde, la ce institutie ?

Multumesc.

J.
este un mister! eu din 2012 tot trimit in tara documente la CNAS Braila si ei ma tot anunta ca trebuie sa le platesc! nu stiu nici ei ce documente vor, cred!