Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... impozit auto
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

impozit auto

imposibilitatea achitarii impozitului din cauza amenzi circulatie din 2006
Legal sunt sume distincte care se inregistreaza in conturi distincte
Este o "chichita" a codului fiscal care prevede dreptul autoritatii fiscale a proceda la solutionarea cererilor contribuabilului conditionat de debitele in evidenta,respectiv se solutioneaza cu precadere debitele in ordinea vechimii
Este de preferat sa clarificati eventual sa solutionati achitarea amenzii din 2006 pentru a indeparta situatia neplacuta de a ajunge sa fiti executat silit pentru o amenda de circulatie
tot nu imi este clar cu tot respectul. au trecut atatia ani , nu cunosc natura amenzii de circulatie din 2006 , iar impozitul auto a fost platit an de an, masina fiind inregistrata din anul 2001. la primarie nu sunt alte datorii in afara de amenda circulatie din 01.01.2006 2006.ce demersuri sa intreprind pt a solicita prescrierea... multumesc .
Este prima data cand sunteti instiintat de amenda rutiera?
Este hazardat a discuta despre prescriere,atat timp cat amenda este in evidenta autoritatii fiscale teritoriale care probabil a informat anual din 2006 de existenta acesteia
Contactati personal departamentul "Debite in urmarire" din cadrul autoritatii fiscale teritoriale care va poate prezenta pentru studiere dosar amenda rutiera
sa achit ....amenda...e totusi aproape 600 lei. ce inseamna sa fiu executat silit?de catre cine?si de ce nu am fost executat silit pana acum?Am fost azi la primarie sa platesc cei 56 de lei impozit auto pentru 2016 si nu s-a putut incasa deoarece nu permite calculatorul !!! totusi nu pot invoca prescrierea? sau alte demersuri sa scap de ramasita din 2006 ?Functionarul insista ca nu permite calculatorul descarcarea impozitului auto pentru 2016. Am cerut si contul pentru a face plata prin virament bancar dar degeaba...
da printr-o instiintare de plata primita recomandata de circa o saptamana.