Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Datorii catre debitori, sau sarlatanie!
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Datorii catre debitori, sau sarlatanie!

Detin o societate care este inactiva din 2010 (contabilitate 0). Astazi am primit aceasta instiintare (atentie la suma), care in prima faza m-a blocat.
[ link extern ]
Rog pe cineva care se pricepe sa ma lamureasca. Ce trebuie sa fac?
petreelectronic, utilizator
Ati colaborat cu firma respectiva ?
Nu aveti decat sa instiintati anaf-ul ca nu datorati nimic acelei societati, nu esita nicio legatura intre dvs si acea societate si apoi nu au decat sa verifice.
Nu am auzit de ei niciodata. Conform articolului de aici ar putea fi o excrocherie: www.avocatnet.ro/content/art...
Nu cred ca un lucrator ANAF si-ar fi pus numarul de mobil pe instiintare si lipseste codul de bare. Nici nu vreau sa ma risc sa sun din multe motive.
Il sunati si ii cereti numarul de telefon de la sectorul unde lucreaza, camera si puteti verifica rapid daca chiar lucreaza acolo. Pe site sunt telefoanele de la centrala. Va dati seama dupa cum va va vorbi si ce date va va da. Daca e un excroc puteti sa ii cantati in struna si sa anuntati politia. Puteti si sa il ignorati in totalitate.
mai mult ca sigur este escrocherie, am verificat aceasta firma din curiozitate, iar din 2007 este constant pe pierdere, in 2014 a avut o cifra de afaceri de 12.000 lei, cum ar fi posibil in conditiile astea sa datoreze impozit pe profit de circa 20.886.578 lei (?!?)...sunt 2 asociati in firma (sot si sotie), firma apare cu un singur salariat, firma clasica cu sediul in apartamentul proprietatea asociatilor, exceptand anul 2008 cand a avut o cifra de afaceri de cca 60.000 lei, in rest nu a excelat niciodata (in 2012 avut o cifra de afaceri de 4.000 lei); deci, cum naiba sa datoreze la fisc TVA de 31.000.000 lei.
daca as fi in locul dvs. as suna la nr. de telefon afisat, sa vad cine raspunde, dar cu siguranta ca nu o sa va raspunda nimeni....
~ Conținut șters la cerere ~