avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals sub semnatura
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals sub semnatura

Buna seara.
Am o problema: in data de 12 Ianuarie 2016 m-am angajat la o firma.
Mi-a spus ca voi fi cu contract.
Nici pana astazi, 10 Martie, nu am semnat decat protectia muncii, care a venir altcineva la firma sa ne-o faca la toata lumea.
Gandindu-ma ca ma pacaleste, le-am cerut adeverinta pentru medicul de familie.
Din ea, rezulta ca sunt angajat cu forme legale, dupa data de 19 Ianuarie 2016.
Am verificat si la ANAF daca am darile platite la stat de angajator, si am aflat cu stupoare ca sunt in regula.
Eu nu am semnat nici un contract.
Ce pot face?
Mi-e teama ca imi pot semna oricand, orice act aditional prin care sa am surprize, nu tocmai placute...
Cel mai recent răspuns: Sebastian Simon , Avocat 18:11, 11 Martie 2016
Buna seara!

La Inspectoratul teritorial de munca ati fost sa vedeti daca aveti vreun contract inregistrat? Poate aflati cu stupoare ca aveti.

Cu stima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract semnat de angajator liviurobertdavid liviurobertdavid Buna seara. Am o problema: in data de 12 Ianuarie 2016 m-am angajat la o firma. Mi-a spus ca voi lucra cu contract. Nici pana astazi, 29 Mai, nu am semnat ... (vezi toată discuția)
Angajat fara voie alex123xq alex123xq Povestea, cat se poate pe scurt, esta asa In octombrie 2014 am negociat cu o firma un job, batusem palma, insa n momentul in care chiar trebuia sa incep ... (vezi toată discuția)
Am fost inselat la cartea de munca danmarian50 danmarian50 buna seara, am lucrat ca vanzator la un magazin 15 ani crezand ca pe cartea de munca am contract de 8 ore pe zi, dupa 15 ani am constat cu stupoare ca ... (vezi toată discuția)