Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament si masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament si masina

Buna seara,
In data de 24 februarie a.c a murit tatal sotului meu. Mama lui a decedat in 2002. Inainte de a muri sotia, socrul meu a achizitionat o masina si un autoturism. In 2008 socrul meu s a recasatotit, dar bunurile sunt achizitionate inainte de casatoria cu dumneaei. Sotul meu are rugamintea la dvs sa i transmiteti cum se procedeaza in acest caz cu succesiunea. Bunurile se vor imparti intree actuala sotie si copilul decedatului sau fiind achizitionate inainte de casatorie cu aceasta bunurile raman copilului? Va multumim anticipat.
Bunurile se vor imparti intre sotia supravietuitoare si sotul dvs. Sotia mosteneste 1/4, iar copilul decedatului ( sotul dvs), 3/4.
Buna seara.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Sotului i s a promis de soacra mea ca nu are nici o pretentie, mai ales ca 8 ani de zile nu a platit nici o cheltuiala la apartament, speram ca asa va fi. Fara sa devin stresanta, v as mai deranja cu o intrebare: sotul meu vrea sa vanda apartamentul , ceea ce fara acordul dansei nu poate; daca nu se face succesiunea pe cale amiabila, prin declaratie notariala ca ea nu are nici o pretentie, cum se va proceda ca sotul sa reuseasca sa il vanda?!
Multumesc!