avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OUG 44/2015
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OUG 44/2015

Buna ziua,

La data de 30 septembrie 2015 aveam o datorie de 9200 lei , constand in accesorii, majorari , penalitati,dobanzi...debitul principal fiind achitat in totalitate. In urma cererii de amanare depusa, am primit urmatorul raspuns:se acorda amanarea la plata a penalitatilor de intarziere, a unei cote de 54.2%din dobanzi si a unei cote de 77.1%din majorarile de intarziere,aferente obligatiilor de plata principale la 30 sept. 2015 in suma totala de 6370 lei. penalitati 1674 , dobanzi si majorari de intarziere 4696(in total 6370 lei). Va rog sa-mi spuneti cat trebuie sa achit pana la 31 martie , pentru a termina cu aceasta datorie?

Va multumesc anticipat


Cel mai recent răspuns: Razvan_asm01 , utilizator 10:31, 14 Martie 2016
Pana la data de 31.03.2016 trebuie sa achitati suma de 2830 lei(9200-6370).Mergeti la Administratia fiscala cu Decizia de amanare,acolo veti primii o nota de plata pentru 2830 lei. Dupa achitare primiti pe loc o DECIZIE DE ANULARE pentru 6370 lei,pe care trebuie sa o completati si sa o depuneti. Asta este tot. Va doresc succes !
Banuiam ca acea diferenta trebuie platita. Va multumesc din suflet. Multa sanatate si succes in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anularea la plata a datoriilor persoanelor fizice stef_56 stef_56 1. am facut si depus la anaf o notificare prin care intentionam ca in conformitate cu noile reglementari , sa beneficiez de anularea penalitatilor de ... (vezi toată discuția)
Aplicare oug 44/2015 tanko tanko Buna ziua. Rog ajutor: am platit in mai datorii catre primarie pentru anii precedenti. Majorarile de intarziere calculate sunt in val. 700 lei. Am cerut ... (vezi toată discuția)
Cum se opereaza diferentele privind reglare fisa de platitor si majorarile de intarziere/dobanzile, penalitatile privind esalonarea la plata a datoriilor fiscale amb35 amb35 Va rog un ajutor cu o problema urgenta! Am urmatoarele 2 situatii: 1) Am semnat la Fisc un proces verbal de punere de acord privind neconcordantele ... (vezi toată discuția)