Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ajutor conform Legii-cadru nr.284/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ajutor conform Legii-cadru nr.284/2010

Buna ziua,
unchiul meu, cadru MApN, a fost trecut in rezerva anul trecut, in iunie, si a fost anuntat printr-un comunicat al unitatii militare ca beneficiaza conform Legii-cadru nr.284/201 de un ajutor de 20 solde, conform vechimii pe care o are dar ca, in conformitate cu art.9 alin.(1) cap.I din OUG nr.83/2014 : " in anul 2015 aceste prevederi nu se aplica".Alti camarazi au apucat sa beneficieze de aceste solde, pana la suspendarea lor. Mai poate beneficia si unchiul meu de acest ajutor? Cum poate proceda? Trebuie sa apeleze la instanta? Multumesc anticipat.
Nici in 2016 nu se aplica acele prevederi , prin urmare, unchiul dvs nu are cum sa beneficieze momentan de acele solde chiar daca apeleaza la instanta.

Ordonanţa de urgenţă nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare :
Art. 11.
(1) În anul 2016, dispoziţiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, după caz, a indemnizaţiilor la ieşirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea în rezervă nu se aplică.

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în situaţia încetării raporturilor de muncă sau serviciu ca urmare a decesului angajatului