Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune mostenire

Buna seara,
Daca succesiunea dupa tatal decedat in anul 2011 nu s-a facut in termenul prevazut de lege si doar unul dintre cei trei copii a locuit in casa care face obiectul masei succesoriale, ceilalti copii mai au dreptul la mostenire,acum?
Mentionez ca tatal nu a fost casatorit cu nici una dintre mamele copiilor.
Multumesc!
Au dreptul daca au acceptat mostenirea, daca nu expres, macar tacit.

Art. 1110
Actele cu valoare de acceptare tacită
(1) Actele de dispoziţie juridică privind o parte sau totalitatea drepturilor asupra moştenirii atrag acceptarea tacită a acesteia. Sunt astfel de acte:
a) înstrăinarea, cu titlu gratuit sau oneros, de către succesibil a drepturilor asupra moştenirii;
b) renunţarea, chiar gratuită, în folosul unuia sau mai multor moştenitori determinaţi;
c) renunţarea la moştenire, cu titlu oneros, chiar în favoarea tuturor comostenitorilor sau moştenitorilor subsecvenţi.
(2) De asemenea, pot avea valoare de acceptare tacită a moştenirii actele de dispoziţie, administrare definitivă ori folosinţă a unor bunuri din moştenire.
(3) Actele de conservare, supraveghere şi de administrare provizorie nu valorează acceptare, dacă din împrejurările în care acestea s-au efectuat nu rezultă că succesibilul şi-a însuşit prin ele calitatea de moştenitor.
(4) Sunt considerate a fi de administrare provizorie actele de natură urgentă a căror îndeplinire este necesară pentru normala punere în valoare, pe termen scurt, a bunurilor moştenirii.

Detalii: [ link extern ]
gi-jane2, moderator
Nu exista nici unul din actele mentionate mai sus pentru acceptarea tacita a mostenirii.
In toti acesti ani fiul care a locuit in casa a platit impozitul pe cladire si teren.
Doar cel care a locuit in casa are domiciliul la acel imobil.