Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu banca
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu banca

Buna ziua,

Daca a fost instituita poprire de catre creditor asupra drepturilor salariale la angajator si a instituit poprire si la banca unde se vireaza salariul are voie banca sa opreasca si sa vireze creditorului restul de salariu care a fost trimis in cont pentru a fi ridicat? Mentionez ca , angajatorul a consemnat si oprit 1/3 din salariu si ia virat creditorului, iar banca cum a vazut restul de bani cum ia consemnt si virat tot creditorului!
Exista vreun articol care sa nu de-a voie bancii sa se atinga de DREPTURILE SALARIALE?
Angajatorul trebuie sa faca vreo adresa la banca prin care sa anunte ca deja s-au oprit bani conform legii? Sau creditorul trebuie sa anunte banca ca deja oprest bani de la angajator#-o?
Angajatul poate opta sa ia restul de salariu in mana ori va merge la executor ca acesta sa faca adresa catre banca pt ca angajatul sa isi poata ridica restul de salariu.
Odata cunoscut angajatorul si instaurata poprirea la angajator, este abuziv ca executorul sa se indrepte si asupra conturilor bancare. Debitorul trebuie sa-si contacteze banca si sa o informeze despre poprirea la sursa de venituri. De obicei bancile, odata informate in aceasta privinta, nu mai respecta poprirea bancara impusa. Creditorul nu are nicio sansa ptr a obtine validarea popririi, tertul poprit fiind banca, daca este vorba de alimentarea contului provenind STRICT din salariu.