Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

girant

Buna seara,eu in calitate de fost girant pot da in judecata persoana daca nu stiu care mai e situatia ei...daca mai munceste?se merita sa fac acest pas de a o da in judecata?
Buna,
In momentul in care ati semnat contractul in calitate de girant, v-ati asumat raspunderea in solidar cu acea persoana.
Se poate introduce actiune in regres, dar in acest caz trebuie sa demonstrati reaua credinta a titularului ( prejudiciul cauzat dvs.)
Cum adica fost girant?