avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurare de sanatate

O persoana care nu are loc de munca, si nici un alt venit, poate devenii co asigurat in cazul in care mama sa este pensionara, plateste contributii pentru sanatate, si cel putin pentru o perioada doreste sa il co asigure si pe el? Va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:24, 14 Martie 2016
Parintii pot fi coasiguratii copiilor lor dar copiii nu pot fi coasigurati ai parintilor la sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calitatea de coasigurat miiaka miiaka Tata este pensionar cu o pensie de 529 lei iar mama nu are niciun venit. Din surse neoficiale am aflat ca mama nu mai poate fi coasigurata tatalui meu, acesta ... (vezi toată discuția)
Care sunt conditiile pentru a deveni coasigurat la sanatate (sora)? Alexandra-S29027 Alexandra-S29027 Buna ziua, Este posibil ca o persoana sa poata sa-si coasigure sora? In Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii art 213 (1) ... (vezi toată discuția)
Coasigurat in sistemul de sanatate LuminitaT LuminitaT Buna ziua. Referitor la inregistrare coasigurat in sistemul de sanatate, am urmatoarea situatie: Am iesit din somaj anul trecut, octombrie 2013, si pana in ... (vezi toată discuția)