avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2017 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 112

Buna ziua.Stiu ca sunt sistate vanzarea locuintelor catre chiriasi cu legea 112,urmare a controalelor de la dna,dar am inteles ca,daca restul chiriasilor au cumparat toti( fiind mai multe apartamente),nu ar fi probleme la vanzarea locuintei.Mi s-a spus citez:'locuinta trebuia sa fi fost ocupata si sa fi fost incheiat contract de inchiriere la data intrarii in vigoare a acestei legi,respectiv anul 1995."si „incheierea unui contract de vanzare-cumparare,ar incalca prevederile legii nr.112/1995.Toate celelalte apartamente s-au vandut in 2006 si neavand contracte de inchiriere inainte de 1995,eu stau din 1990 iar dupa 1993 s-au mutat ceilalti si toti in 1999 am facut contractele de inchiriere.La vremea respectiva cand au cumparat ceilalti locuintele,nu am avut posibilitate,copii erau mici si nu ne-am permis..Am fost sa ma inscriu in audienta la camera 12,dar mi s-a spus ca "DL.PRIMAR NU MAI VINDE NICI O LOCUINTA"si nici nu se vor mai vinde fapt pentru care nici nu ma pot inscrie in audienta.Ce pot sa fac in acest caz?ramane doar sa dau primaria in judecata?Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Locuinte legea 112 marghi marghi Buna seara.Sunt 10 apartamente intr-o curte.Toti au cumparat locuintele in baza legii 112,( acum exact 5 ani),noi neavând posibilitatea la vremea respectiva ... (vezi toată discuția)
Oug 40 din 1999 ContSters54572 ContSters54572 În prezent, chiriaşul cumpărător căruia i s-a desfiinţat contractul în urma promovării de către fostul proprietar a unei acţiuni în revendicare, mai ... (vezi toată discuția)
Legea 10/2001 / obligatii fata de fostul chirias bukinst bukinst Ca mostenitor, in conditiile Legii 10/2001 mi s-a restituit in natura un imobil-casa-. Fostul chirias a cumparat imobilul in baza Legii 112/95 insa prin ... (vezi toată discuția)