avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demarare afacere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demarare afacere

As vrea sa deschid o afacere cu obiecte hand made, din textile, ceva gablonzuri si lemn/placaj subtire, lumanari decorative (doar sa le decorez nu sa le produc propriuzis), eventual marturii. Sa le confectionez si sa le vand. Codurile CAEN la care m-am gandit si pe care le-am gasit pe net sunt:

Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare 3213
Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a. 3299
Activitati de design specializat 7410

Voi face o pagina pe o retea de socializare si asa le voi comercializa.

Pot sa fac toate astea intr-un SRL-D?
Firma va avea actionar unic - eu. Pot sa ma angajez pe mine ca administrator si sa iau salariu? 8 ore sau 4 ore?
Sediul va fi in apartamentul sotului meu. Poate sa-mi dea o parte din spatiu ca donatie/sponsorizare? El mai are o firma trecuta cu sediul social tot acolo si nu desfasoara activitate propriuzisa in acel apartament. Pe CI eu am alta adresa.

Ce dari/taxe/impozite trebuie sa platesc la stat daca pot face toata treaba asta?
Daca aveti si link-uri cu pasii necesari mi-ar fi foarte utili.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 06:15, 15 Martie 2016
Pentru partea de inregistrare la registrul comertului va rog sa cititi la adresa [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce coduri trebuie sa activez pentru confectionare de bijuterii si diferite decoratiuni? vferi vferi Buna ziua, Pentru confectionarea de bijuterii si decoratiuni din diferite materiale ce coduri CAEN trebuie activate? In momentul de fata am activate ... (vezi toată discuția)
Nedumerire... andreea83 andreea83 Conform noului cod caen care varianta este buna? -3213-fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare sau -3661-fabricarea bijuteriilor ... (vezi toată discuția)
Cod caen pfa cristinaberhencz cristinaberhencz buna ziua, As dori sa stiu ce cod CAEN trebuie sa folosesc pt -fabricarea de lumanari decorative -aranjamente de flori pt diferite ocazii -obiecte ... (vezi toată discuția)