Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demarare afacere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demarare afacere

As vrea sa deschid o afacere cu obiecte hand made, din textile, ceva gablonzuri si lemn/placaj subtire, lumanari decorative (doar sa le decorez nu sa le produc propriuzis), eventual marturii. Sa le confectionez si sa le vand. Codurile CAEN la care m-am gandit si pe care le-am gasit pe net sunt:

Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare 3213
Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a. 3299
Activitati de design specializat 7410

Voi face o pagina pe o retea de socializare si asa le voi comercializa.

Pot sa fac toate astea intr-un SRL-D?
Firma va avea actionar unic - eu. Pot sa ma angajez pe mine ca administrator si sa iau salariu? 8 ore sau 4 ore?
Sediul va fi in apartamentul sotului meu. Poate sa-mi dea o parte din spatiu ca donatie/sponsorizare? El mai are o firma trecuta cu sediul social tot acolo si nu desfasoara activitate propriuzisa in acel apartament. Pe CI eu am alta adresa.

Ce dari/taxe/impozite trebuie sa platesc la stat daca pot face toata treaba asta?
Daca aveti si link-uri cu pasii necesari mi-ar fi foarte utili.

Multumesc!
Pentru partea de inregistrare la registrul comertului va rog sa cititi la adresa [ link extern ]