Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Drept comercial. Ce tip de contract trebuie?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Drept comercial. Ce tip de contract trebuie?

Vă salut pe toți! Societatea A a funcționat într-un spațiu închiriat, pe care l-a amenajat conform specificului activității sale, atât cu utilaje cât mai ales cu instalații, pereți, separatoare, climatizări șamd. Activitatea nu prea a mers, actualmente este oprită, astfel încât A oferă societății B spațiul cu dotările aferente. Chiria pentru spațiu va fi plătită de B proprietarului clădirii, dar ce contract trebuie încheiat între A și B pentru ca noul chiriaș (B) să achite fostului, în 36 rate lunare, contravaloarea instalațiilor și amenajărilor făcute de acesta (aprox. 30.000€)? De leasing nu cred că merge, A nefiind o societate de leasing, ci de producție. Dacă A emite o factură către B, atunci A va trebui să plătească încă de la început TVA pentru întreaga sumă. Ce fel de contract trebuie?
Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Problema nu e cu sub-închirierea, ci cu tipul de contract prin care o societate îi vinde alteia bunuri tehnologice, echipamente, în 36 rate lunare. Fără ca vânzarea să genereze obligația ca vânzătorul să achite toată TVA odată. Cumpărătorul achită bunurile treptat, în rate, iar tot treptat ar trebui și vânzătorul să plătească TVA. Nu să fie obligat ca, la început, la emiterea facturii, să plătească TVA pentru toată suma facturată dar încă neîncasată, de 30.000€.
Nu am spus că spațiul ar fi al meu. Încerc să îmi ajut un bun prieten (cumpărătorul, noul chiriaș) să nu ia o decizie greșită.
~ Conținut șters la cerere ~