Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fumat / Drepturile omului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fumat / Drepturile omului

Am o problema grava cu un vecin fumator. Acesta fumeaza in fiecare zi atat de mult incat fumul de tigara patrunde in locuinta mea, pe langa asta mai si tipa si vorbeste foarte vulgar. Credeti-ma ca a devenit imposibil sa stau in propria locuinta, am vorbit cu el i-am explicat situatia si n-am rezolvat nimic, dimpotriva s-a inrautatit. Am sunat la agentia impotriva fumatului pentru indrumare,mi-au recomandat politia comunitara si protectia consumatorului. Cu politia comunitara n-am rezolvat nimic ooeratoarea mi-a spus ca este casa lui si poate face ce vrea. Totusi eu zic ca trebuiesa existe limite,bun simt si respect fata de ceilalti. Locuiesc intr-o garsoniera de 4,82 mp fara ventilatie si cu fereastra blocata de dou cladiri(si asta impiedica aerisirea camerei sunt construite foarte aproape de bloc) si omul asta fumeaza ca un turc pot sa vad fumul in casa mea. Vreau sa stiu cum ma poate ajuta protectia consumatorului si care imi sunt ai exact drepturile pt ca sanatatea mea este categoric in pericol.
Buna ziua,
Fiecare face in casa sa ce doreste atata timp cat acest lucru este in limitele legii.
Nici macar aceasta actuala lege antifumat nu interzice nimanui sa fumeze la el in casa.
In aceste conditii va sfatuiesc sa va cumparati ventilator.