Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Autoritate de lucru judecat-conditii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Autoritate de lucru judecat-conditii

Va rog ,
In cazul in care , noi , cumparatorul si vinzatorul am fost chemati in instanta pentru verificarea legalitatii incheierii unui contract de vinzare-cumparare imobil de catre un TERT si am avut chistig de cauza , prin obtinerea unei SENTINTE DEFINITIVE SI IREVOCABILE , iar un ALT TERT incearca o noua actiune pe aceiasi speta ( contract de vinzare cumparare ) va rugam sa ne spuneti daca trebuie sa invocam :
-exceptia autoritatii de lucru judecat , ori
- exceptia puterii de lucru judecat
Va rog ,sa mai precizati ca daca , l-am incunostiintat in scris pe al 2-lea TERT despre existenta unei HOTARIRI JUDECATORESTI IREVOCABILE ( anexind in copie HOTARIREA ) si el totusi initieaza actiune in JUSTITIE aceasta poate fi considerata FAPTA PENALA ?
Va multumesc .
Autoritate de lucru judecat este intre aceleasi parti. Cum tertul nr. 2 nu este parte in primul proces, nu ii poate fi opusa aceasta exceptie.
Ptr.autoritate de lucru judecat trebuie existe o tripla identiate:parti,obiect si cauza,in speta dvs.nu exista identitate de parti.