Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate horn centrala
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

horn centrala

vecinu de sub mine are hornu la centrala scos cam 15 cm ,toate gazele la mine ajung mentionez ca este bucatarie peste bucatarie
Solicitati vecinului sa mareasca distanta in exterior a instalatiei de evacuat gaze
nu vrea
Puteti sesiza in scris DJSP, cu nr. de inregistrare/ data, motivand tocmai patrunderea gazelor esapate in bucataria dvs. Probabil, vecinul va fi amendat, dar nu i se va putea interzice functionarea centralei pana la remediere.
Legislatia privind montarea cosurilor de fum prevede recomandari, nu inteeziceri, iar verificarea montajului cosurilor de fum, la centralele montate ulterior receptiei/ darii in folosinta a blocului nu este repartizata (dupa stiinta mea) vreunei institutii a statului. La blocurile noi prevazute cu centrale de apartament se prevad prin proiect si se monteaza cosuri de evacuare gaze arse la inaltime, deasupra ultimului etaj. La aceste cosuri sunt racordate evacuarile de gaze arse de la centralele individuale, de apartament, din fiecare sectiune a blocului.
In mod normal, greseala apartine firmei care a montat centrala de apartament si nu a amplasat corespunzator evacuarea cosului de gaze arse (in afara zonei geamului bucariei/ balconului dvs. si/ sau la inaltime, deasupra ultimului etaj).