Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

buna ziua! pe titlu de proprietate scrie "declara cetateanul Xdin orosul A judetul B primeste in proprietate o suprafata totala de 1400mp prin constituirea dreptului de proprietate" In anul 1970 parintii au primit lot de casa se dadeau acei 250mp de la primarie,dar acest teren era din partea bunicii materne si era mai mare 1870mp cum reiese si din registru agricol facut in ani "80 si unde tatal figureaza la pozitia de rol....Titlu de proprietate a fost emis pe 1400mp...de ce nu stie nimeni ....direct pe numele mamei(tata decedase)....Intrebarea mea este ceilalti doi frati ai mamei au vreun drept asupra acestui teren?.....pe numele bunicii este emis un alt titlu de proprietate unde sunt toti trei mostenitorii, dar acest teren din titlu mamei nu se regaseste pe titlu bunicii......va multumesc
Buna ziua,
din cate se intelege, exista 2 titluri de proprietate, unu de 1400 mp pe numele mamei si unul pe numele bunicii.
la cel de pe numele mamei au drept de mostenire descendentii ei (dvs si fratii dvs).
la cel de pe numele bunicii au dreprt de mostenire copii bunicii (adica si mama dvs si fratii ei)
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
multumesc! da exista un proces pe rol in care primaria a dat in judecata pe mama alaturi de cei doi frati pt anularea titlului de proprietate....iar unul dintre frati nu este de acord....de asta ziceam pot ridica pretentii la acel teren?...casa fiind costruita de parintii de 46 ani....acest frate vrea si casa mamei.....vrea multe de fapt...poate obtine ceva?
Buna ziua,
Se poate ridica exceptiei uzucapiunii de peste 30 de ani.
Consultati un avocat care, dupa studierea TUTUROR actelor si starilor de fapt sa va sprijine.
revin..pt anularea titlului de proprietate deoarece suprafata incrisa cea de 1400mp nu corespunde cu realitatea cea de 1870mp conform registrului agricol
da am angajat dar procesul taraganeaza ....a fost angajat un curator special pt fratele problema..intre timp a decedat... intra in dosar mostenitorii acestuia.....mostenotorii cu care nu se poate sta de vorba amiabil....i am sugerat dl avocal sa invoce uzucapiune si mi a zis noi treb sa demonstram ca suntem proprietari....