Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare vanzare a mai multor imobile persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare vanzare a mai multor imobile persoana fizica

Buna ziua!
V-as ruga sa imi spuneti daca, in decursul unui an calendaristic cumpar si revand 2-3 locuinte ca persoana fizica se plateste numai impozitul pe transfer de proprietate de 3% sau se mai plateste ceva?
Multumesc anricipat!
Daca valoarea tranzactiilor dintr-un an depaseste 220.000 lei, trebuie sa platiti si T.V.A. incepand cu urmatoarea. Se porneste de la zero la fiecare 01 ianuarie.
Buna seara ! Va multumesc, asa dori daca sunteti amabil sa imi spuneti daca tva -ul este 20% si se plateste la valoarea de tranzactie sau la diferenta intre cumpararea unui imobil si vanzarea lui?
Buna seara!
Multumesc pentru raspuns. Va rog inca o intrebare:
Ce inseamna tranzactiile in valoare totala de 220000 lei/an? Vanzari imobile si terenuri totale/an ?
saphirr, utilizator