Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contracte vanzare cumparare mai multe imobile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contracte vanzare cumparare mai multe imobile

Buna seara!
Am o intrebare, va rog daca e posbil sa imi raspundeti:
Daca in ianuarie am vandut un imobil achizitionat anul trecut intr-un bloc vechi, iar anul acesta am cumparat un alt imobil in februarie tot intr-un bloc vechi pe care urmeaza sa-l vand in in scurt timp deoarece am nevoie de bani, dar nu am depasit valoare totala a vanzarilor pana acum de 65000 euro ( 220000 lei) din aceste 2 vanzari este posibil sa fiu obligat la plata TVA sau nu?
Nu sunteti obligat la plata T.V.A. decat pentru tranzactiile ulterioare depasirii plafonului de 220.000 lei.

Daca prima tranzactie in an calendaristic are o valoare de multe zerouri peste, dar oricat, pentru ea nu platiti T.V.A.