Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament, decesul legatarului inaintea testatorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament, decesul legatarului inaintea testatorului

Vă adresez rugămintea să mă ajutaţi cu o lămurire în următoarea problemă. Dacă fac un testament pe numele unei persoane apropiate, iar acea persoană decedează înaintea mea, atunci testamentul va deveni nul de la sine sau se va "reporta" pe numele urmaşilor celui căruia i-am lăsat testamentul? Adică, într-o astfel de situaţie, trebuie să anulez testamentul sau se anulează de la sine? Vă mulţumesc mult
Nu se anuleaza de la sine.

Va trebui sa-l anulati dvs.
Legatul (partea din testament) in favoarea celui care decedeaza devine caduc (adica nu isi mai produce efectele). Nu se retransmite automat in patrimoniul decedatului.