Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitorul testamentar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitorul testamentar decedat

ce se intampla daca exista un testamental unei persoane, iar mostenitorul testamentar a decedat? drepturile trec la mostenitorii legali ai persoanei sau la succesorii mostenitorului testamentar?

Persoana care a facut testamentul mai este in viata?
da, e in viata. dar sufera de dementa senila....
Deschiderea succesiunii reprezinta consecinta juridica principala a incetarii din viata a unei persoane fizice si marcheaza momentul transmisiunii succesorale. Deci cred ca e clar. Vor putea mosteni ascendentii si/sau descendetii persoanei in cauza. Cand a facut testamentul presupun ca era in deplinatatea facultatilor mintale....
succesorii persoanei mentionata in testament sau mostenitorii legali?
Cei "legali"