Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita dupa 9 ani
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita dupa 9 ani

In urma cu 9 ani,logodnica mea a facut o descoperire de card.Am fost plecati din tara,am revenit,acum avem si doi copii,iar momentan logodnica mea este singura care lucreaza si are un venit.Azi a primit la lucru o hartie din partea unui executor,prin care firma e obligata sa retina 500 ron din cei 1000 net.Contul in care e virat salariul este blocat.
1.se poate face poprirea dupa 9 ani?
2.daca opreste firma 500,mai opreste si banca?
3.500 ron nu e o suma prea mare la un venit de 1000 ron?
in 15 zile de la prima poprire puteti formula contestatie la executare invocand prescrierea obligatiei. Poprirea bancara este abuziva si trebuie sa informati banca ca deja exista o poprire la generatorul de venit, banca fiind o simpla depozitara.
ContSters257745, utilizator
15 zile lucratoare sau calendaristice?
15 zile in care se socotesc si zilele libere.

Depinde pe ce durata era creditul si care era ultima scadenta.