Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta concediu medical

Buna ziua,

Am o angajata ce urmeaza sa intre in concediul de sarcina si lauzie. In firma lucreaza doar de 5 luni. Cum completez modelul nou de adeverinta medicala la sectiunea :

"Numărul de zile de concediu medical de care persoana asigurată a beneficiat în ultimele 12 luni este de ……………..zile, până la data de ……………."

Pot sa modific modelul standard si sa scriu 5 luni in loc de 12?

Angajata trebuie sa duca o adeverinta la medicul de familie si de la vechiul angajator, pentru restul de 12 luni?

Multumesc mult!
Daca a lucrat inainte la alt angajator trebuie sa va aduca adeverinta cu veniturile pentru care s-a retinut cota de contributie de 0,85% precum si cu numarul de zile de concediu medical.
si ulterior voi putea elibera eu adeverinta aceea pentru medicul de familie?
Angajata a lucrat la un pfa care s-a inchis. Ii mai poate elibera adeverinta?

Multumesc pentru raspunsuri
PFA s-a radiat sau nu mai are activitate?
s-a radiat din ianuarie 2016
Va trebui sa mergeti la PFA si sa vedeti unde a predat arhiva pentru ca, detinatorul legal al acesteia sa va elibereze adeverinta respectiva.