avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISA POSTULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISA POSTULUI

Buna ziua ,

Va rog sa-mi spuneti daca este un abuz sau este legal sa se specifice in fisa postului : si alte sarcini stabilite de coordonatorul direct .
Daca este un abuz va rogsa-mi daci indicii legali unde as putea gasi informatiile necesare contestarii acestuia .

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:39, 23 Martie 2016
Nu aveti unde sa gasiti asa ceva prevazut in legislatie.

Trebuia sa semnati fisa postului sub rezerva legalitatii acelor atributii neprevazute in fisa (alte sarcini stabilite de coordonatorul direct ).

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
....
Va multumesc.
Insa : ''alte sarcini prevazute de managerul direct , in limitele respectarii temeiului legal '' pot insemna multe lucruri .
Eventual sa faci lucrui care nu sunt trecute in fisa postului , dar respecta temeiul legal.
Consider ca acele atributii , trebuie sa se raporteze, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paznic si cu functie de impiegat auto rak0770 rak0770 Buna ziua! Pot angaja un paznic care sa completeze si foile de parcurs? Ii pot trece in fisa postului de paznic si completare foi parcurs? E ... (vezi toată discuția)
Modificarea atributiilor din fisa postului mottofreee mottofreee De curand am primit o \'Anexa la fisa de post\' care prevede printre alte atributii si: -Participa la programele de instruire ISCIR organizate de societate ... (vezi toată discuția)
Decizie modificare unilaterala cim drdrs1976 drdrs1976 Buna seara, Sunt angajata ca medic epidemiolog intr-un spital de psihiatrie si am primit o decizie de numire ca si coordonator al activitatii de protectie a ... (vezi toată discuția)