Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISA POSTULUI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISA POSTULUI

Buna ziua ,

Va rog sa-mi spuneti daca este un abuz sau este legal sa se specifice in fisa postului : si alte sarcini stabilite de coordonatorul direct .
Daca este un abuz va rogsa-mi daci indicii legali unde as putea gasi informatiile necesare contestarii acestuia .

va multumesc!
Nu aveti unde sa gasiti asa ceva prevazut in legislatie.

Trebuia sa semnati fisa postului sub rezerva legalitatii acelor atributii neprevazute in fisa (alte sarcini stabilite de coordonatorul direct ).

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;
....
Va multumesc.
Insa : ''alte sarcini prevazute de managerul direct , in limitele respectarii temeiului legal '' pot insemna multe lucruri .
Eventual sa faci lucrui care nu sunt trecute in fisa postului , dar respecta temeiul legal.
Consider ca acele atributii , trebuie sa se raporteze, desigur, la obligatiile principale pe care si le asuma salariatul la incheierea c.i.m.