Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor in apel

Buna ziua,

Daca in fond am solicitat proba testimoniala cu un martor si instanta a respins-o, in apel mai pot solicita acest lucru?

Multumesc!
Se poate solicita și audia martorul.
Multumesc!
Depinde pentru ce motiv a fost respinsa cererea de audiere martor. In cazul in care nu ati solicitat prin cererea de chemare in judecata audiere de martori (daca sunteti recamant ) sau prin intampinare nu cred ca aveti sanse ca in apel sa vi sa admita cerere de audiere a martorului.
Este discutabil,art.478(2) NCPC prevede expres"Partile nu se vor putea folosi inaintea instantei de apel de alte motive,mijloace de aparare,si dovezi decat cele invocate la prima instanta sau aratate in motivarea apelului ori in intampinare.Instanta de apel poate incuviinta si administarea probelor a caror necesitate rezulta din dezbateri."