Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua. Am bagat dosarul de pensionare. Mai trebuie sa lucrez pana imi vine decizia sau nu e obligatoriu? Multumesc.
Pentru ce fel de pensionare ati depus dosarul ?
Pentru limita de varsta
In acest caz, c.i.m. inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, potrivit art.56 alin.1 lit.c teza I C.mun.

Pentru continuarea activitatii, va trebui sa incheiati un nou c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Codul Muncii

Art. 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare...........................la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare

Asadar:
-Daca pensionarea este fara reducerea varstei standard, atunci CIM inceteaza imediat ce s-au indeplinit cele doua conditii.
-Daca pensionarea este cu reducerea varstei standard, atunci CIM inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare.