Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus la salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus la salariu

Buna ziua,
lucrez intr-o companie nationala unde angajatul se recompenseaza in functie de performante cu salariu si BONUS. Ei ne trimit un plic (nu are data, semnatura) prin care nu informeaza care sunt criteriile pe care trebuie sa le indeplinim pt a primi acest bonus. Banii sunt primiti in plic, nu virati pe card ca si salariul.

Am intrebat daca exista un document in cadrul companiei cu detalii suplimentare despre acest bonus si mi s-a zis ca nu.
Este legal acest bonus? Cum pot verifica daca se platesc impozite pentru el?

Problema mea este ca desi indeplineam criteriile, nu am primit bonusul pe motiv ca mai exista un obiectiv pe care nu l-am atins. Acel obiectiv l-au introdus in 2016 (cand am primit plicul cu acele criterii, am observat ca au mai introdus un criteriu), dar remuneratia era pt anul 2015 (cand obiectivul acela nu exista), foaia neavand data nu am avut cum sa demonstrez ca atunci nu exista acea clauza. Ei spun ca era si atunci, eu stiu sigur ca nu era.

Firma a zis ca singurele acte la care am acces sunt Contractul individual de munca si Regulamentul de ordine interna in care nu scrie nimic despre acest bonus si crietriile in baza caruia se obtine.

Cum sa procedez? Am vreo sansa sa demonstrez ca in 2015 erau altele criteriile?
aldeea12, utilizator
Puteti demostra cu ajutorul celorlalti colegi care pot sustine acelasi lucru ca si dvs.