Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract cu o firma din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract cu o firma din strainatate

Va rog sa ma ajutati intr-o problema:anul trecut in feb am cumparat un cap de tir in lesing,lesingul fiind facut pe firma unei cunostinte care mai avea 2 tiruri si odata cu mine si-a mai cumparat inca unul.amandoua tiruri cumparate au mers in austria unde cunostinta mea mai avea doua si unde el avea un contract de prestari servicii cu o firma din viena.Din 1 iunie mi-am deschis si eu o firma cu care puteam sa lucrez intracomunitar si de la acea data toate comenzile,facturile erau emise pe firma mea,eu avand un contract de subinchiriere cu firma cunostintei mele pt ca in acte tirul era pe numele lui.Firma mea nu a incheiat nici un contract de munca cu firma din austria cu toate ca facturile pe care acestea le emitea erau pe numele meu,iar vagonul cu care lucram era de la firma dar inchiriat pe numele cunostintei mele.De la 1 septembrie m-am decis sa plec de la acea firma si in consecinta la 11 septembrie le-am predat :vagonul,actele,navigatia,cardul de motorina,in acest sens am un act semnat si stampilat de firma din austria.Din acest moment au inceput sicanele,imi tot trimit de la firma facturi ca am tot felul de sume de achitat.astazi am primit inca o scrisoare precum ca m-am actionat la tribunalul comercial din viena pt plata unei sume de 9200 de euro,aceasta suma reprezentand 235 paleti,855euro combustibil,iar ultima cireasa este faptul ca mi s-a emis in 1 12 2015o factura pt reparatia vagonului.Aceasta factura de 4500 euro nu mi-a fost adusa la cunostinta niciodata eu fiind plecat de la firma de pe 11 septembrie.Va rog sa imi spuneti daca voi fi chemat in instanta voi avea vreun sort de izbanda si sa nu fiu nevoit sa achit aceasta suma?
Nimeni nu va poate spune daca veti castiga sau veti pierde acel litigiu.

La predare, nu s-a mentionat ca vagonul nu are nicio problema ?
in document se specifica doar ca s-a predat vagonul,cardul de motorina actele vagonului,navigatia.nu este specificat altceva.am uitat sa precizez ca dupa ce noi am predat vagonul acesta a fost folosit de firma cunostintei mele,de cel care avea contractul de fapt pe vagon.eu asta sunt nedumerit de ce factura cu reparatia imi este trimisa mie cand contractul e pe firma cunostintei,si dupa ce eu am predat vagonul(in buna stare)reparatia trebuie sa o suport eu.daca cel ce s-a folosit din septembrie pana in decembrie de vagon a produs unele pagube ,eu ce vina am?